CNDB organizează întâlniri informale cu artiștii din Selecția de proiecte 2016

Artiștii sprijiniți prin Selecția de programe și proiecte organizată de instituție în 2016 își prezintă proiectele la sala Stere Popescu, Linotip - Centru Independent Coregrafic și MACAZ Bar Teatru Coop.

 

București, 14 decembrie 2016 - Centrul Național al Dansului București (CNDB) încheie sezonul 2016 cu o serie de prezentări ale artiștilor sprijiniți prin Selecția de proiecte organizată de instituție în toamna trecută. Evenimentele vor avea loc între 14 și 18 decembrie și vor fi găzduite de sala Stere Popescu a CNDB, Centrul Independent Coregrafic Linotip și MACAZ Bar Teatru Coop. Intrarea este liberă.

Prin această serie de întâlniri informale cu membrii comunității coregrafice, pe marginea proiectelor realizate de aceștia în cadrul Selecției, instituția își propune să aducă în prim-plan efervescența și diversitatea din mediul coregrafic autohton, dar și să le ofere artiștilor un context propice pentru primirea de feedback din partea colegilor de breaslă și a publicului de dans contemporan, având în vedere că majoritatea se află într-o fază incipientă a procesului de lucru.

Într-o comunitate din ce în ce mai eterogenă, facilitarea unor astfel de puncte de întâlnire între artiștii de dans contemporan e un prilej ideal pentru a cunoaște și chestiona discursurile și tendințele actuale din domeniu. CNDB continuă astfel să asigure acel cadru favorabil dialogului, reflecţiei şi dezbaterii.

De asemenea, prin promovarea celor două prezentări găzduite de Linotip - Centru Independent Coregrafic, CNDB salută cu entuziasm apariția unui nou spațiu de dans contemporan în București.


Programul prezentărilor din Selecţia de proiecte 2016:


LINOTIP (Ion Brezoianu 23-25)

► Miercuri, 14 decembrie, ora 21.00 – Arcadie Rusu – BABEL

► Joi, 15 decembrie, ora 20.30 – Ioana Marchidan – 2 femei contemporane


MACAZ (Calea Moșilor 106)

► Joi, 15 decembrie, ora 21.00 – Paul Dunca şi Eduard Gabia – Istoria cântată a dansului românesc


Centrul Naţional al Dansului Bucureşti (Mărăşeşti 80-82)


Joi, 15 decembrie, ora 19.00 

► Elena Copuzeanu – GIF


Vineri, 16 decembrie,  ora 19.00 

► Gina Şerbănescu – cartea Miriam Răducanu, arhitectura gestului

► Simona Deaconescu – Spectacolul 0002 | Birdville la Ars Electronica Center în cadrul Lange Nacht der Buhnen

► Momo Sanno – Dansul vieții (cercetare/spectacol)

► Andreea David – Tocmai ce...


Sâmbătă, 17 decembrie, ora 19.00

► Cătălina Gubandru – Dream come tree (Shenzhen, China)

► Doina Georgescu – Body-volume, center, space, fluidity (Workshop at Dresda)

► Andreea Novac – Get to know (Paris)

► Andreea David – Laborator de practici comune

► Smaranda Găbudeanu și Virginia Negru – Contact Improvisation, negocierea realității în relație and jam session


Duminică, 18 decembrie, ora 19.00

► Solitude project – publicație BlackHyperbox

► Eduard Gabia – The Iness Game

► Arcadie Rusu – Babel

► Ioana Marchidan – 2 femei contemporane

► Cristian Nanculescu și Andreea David – Talent show

► Mihaela Dancs – Teren de dans 

► PFA Orchestra – Dansonificare